86-13805250552
Domů / Novinky / Novinky z oboru / Jak vybrat správnou velikost a specifikaci samomazných pouzder?

Novinky z oboru

Jak vybrat správnou velikost a specifikaci samomazných pouzder?

Přímé odpovědi na běžné otázky týkající se výběru

Vyberte pravou samomazné pouzdro pneboovnáním hodnoty PV s vaší aplikací. Pro podmínky s vysokým zatížením a nízkou rychlostí zvolte bronz plněný grafitem s limitem PV 2,5–3,5 N/mm²·m/s. V prostředí s vysokou teplotou nad 250 °C používejte bronzová pouzdra s grafitovou zátkou určená pro nepřetržitý provoz až do 400 °C. Pro vlhké nebo chemicky exponované prostředí poskytují kompozity PTFE nebo hliníkový bronz vynikající odolnost proti korozi. Vždy ověřte, že vypočítaný tlak (P) a rychlost (V) zůstávají v rámci individuálních maximálních limitů materiálu, nikoli pouze PV produktu.

Jak vybrat správnou velikost a specifikace

Správné dimenzování začíná čtyřmi kritickými rozměry: vnitřní průměr (ID), vnější průměr (OD), délka (L) a tloušťka stěny. ID musí odpovídat průměru hřídele s vůlí obvykle mezi 0,001×d a 0,003×d (kde d je průměr hřídele). Pro hřídel 20 mm to znamená radiální vůli 0,02–0,06 mm. Vnější průměr by měl zajistit zalisování do otvoru pouzdra s tolerancí m6 nebo s6 vůči otvoru pouzdra H7.

Poměr délky k průměru

Poměr L/d významně ovlivňuje rozložení zátěže a odvod tepla. Poměr mezi 1.0 a 1.5 je optimální pro většinu aplikací. Poměry pod 0,5 způsobují zatěžování hran a předčasné opotřebení, zatímco poměry nad 2,0 mohou způsobit problémy se zarovnáním a snížený přenos tepla.

Pokyny pro tloušťku stěny

Standardní tloušťka stěny se pohybuje od 1 mm do 2,5 mm v závislosti na velikosti průchodky. Těžkostěnná pouzdra (2,5–3 mm) jsou určena pro aplikace s vysokým zatížením, jako jsou čepy stavebních strojů a závěsné body na železnici. Tenkostěnné varianty (1–1,5 mm) vyhovují kompaktním sestavám s omezeným prostorem.

Standardní rozměry samomazného pouzdra podle třídy zatížení
Třída zatížení Tloušťka stěny Typický rozsah ID Příklad aplikace
Lehký provoz 1,0–1,5 mm 8–30 mm Zařízení na zpracování potravin
Střední povinnost 1,5–2,0 mm 20–80 mm Všeobecné průmyslové stroje
Heavy Duty 2,0–3,0 mm 50–250 mm Čepy jeřábového výložníku, důlní zařízení

Jak vypočítat hodnotu PV

Hodnota PV (tlak × rychlost) je základní metrikou pro určení, zda samomazné pouzdro přežije své provozní podmínky. Překročení limitu PV materiálu způsobuje nadměrnou tvorbu tepla, zrychlené opotřebení a potenciální zadření.

Výpočtový vzorec

PV = P × V

kde:

  • P (tlak) = zatížení (N) ÷ projektovaná plocha (mm²). Projektovaná plocha A = d × L (průměr hřídele × délka pouzdra)
  • V (rychlost) = (π × d × N) ÷ 60 000 (pro metrické jednotky, m/s) nebo 0,262 × d × RPM (pro imperiální jednotky, ft/min)

Zpracovaný příklad: Metrické jednotky

Při 25 mm hřídeli, 30 mm délce pouzdra, radiálním zatížení 2 000 N a 1 500 ot./min:

  • Projektovaná plocha A = 25 mm × 30 mm = 750 mm²
  • Tlak P = 2 000 N ÷ 750 mm² = 2,67 MPa (N/mm²)
  • Rychlost V = (π × 25 × 1 500) ÷ 60 000 = 1,96 m/s
  • PV = 2,67 × 1,96 = 5,23 N/mm²·m/s

To překračuje typický limit pro slinutý bronz 3,5 N/mm²·m/s. Řešením je zvětšit délku průchodky na 50 mm, snížit PV na 3,14 – tedy v bezpečném provozním rozsahu.

Typické limity PV podle materiálu

Maximální hodnoty PV pro běžné samomazné materiály (suchý provoz)
Materiál Max P (MPa) Max V (m/s) Max PV (N/mm²·m/s)
Slinutý bronz 10–35 2,5–5,0 1,8–3,5
Bronz plněný grafitem 25–50 0,5–1,5 2,5–3,5
Kompozit PTFE/Polymer 5–20 1,0–2,5 0,4–1,0

Kritické pravidlo: P i V musí zůstat v rámci svých individuálních maximálních limitů, i když je PV produkt přijatelný. Bronzové pouzdro plněné grafitem pracující při 40 MPa a 0,1 m/s poskytuje PV = 4,0, což se zdá bezpečné, ale tlak 40 MPa přesahuje typický rozsah 25–50 MPa v závislosti na konkrétním složení slitiny.

Výběr materiálu podle prostředí

Provozní prostředí často určuje výběr materiálu více než zatížení nebo rychlost. Extrémní teploty, vlhkost a vystavení chemikáliím vyžadují specifické vlastnosti materiálu, aby byl zajištěn spolehlivý výkon.

Prostředí s vysokou teplotou (nad 150 °C)

Standardní polymerová pouzdra degradují nad 90–120 °C. Pro nepřetržitý provoz nad 150 °C, bronzová pouzdra zalitá grafitem jsou zásadní. Ty zvládají trvalé teploty až 400 °C a krátkodobé vrcholy blížící se 500°C. Hliníkový bronz (CuAl10Fe3, ekvivalent C95400) zachovává strukturální integritu a nosnost při zvýšených teplotách, takže je ideální pro vstřikovací stroje a spojky výfukových systémů.

Když teploty překročí 250°C, snižte přípustnou hodnotu PV o 20–50 % zohlednit tepelné změkčení kovové matrice a zrychlenou oxidaci pevných maziv.

Nízkoteplotní a kryogenní prostředí

Kompozitní pouzdra z PTFE zůstávají funkční až do výše -195 °C , díky čemuž jsou vhodné pro kryogenní čerpadla a zařízení pro manipulaci s LNG. Při těchto teplotách tradiční maziva tuhnou, ale pevný PTFE si zachovává své vlastnosti s nízkým třením. Vyhněte se materiálům na bázi bronzu v kryogenních aplikacích, pokud nejsou výslovně určeny, protože tepelné smrštění může změnit rozměry a vůle lisovaného uložení.

Vlhké a mokré prostředí

Vlhkost představuje dvě výzvy: korozi kovových součástí a absorpci vlhkosti polymerními pouzdry. Standardní nylon absorbuje až 2,5% vlhkosti z hmotnosti, což způsobuje rozměrové bobtnání, které může zadřít hřídele. Pro vlhké prostředí specifikujte:

  • Hliníkový bronz (C95400) or cínový bronz (C93200) pro vynikající odolnost vůči mořské a sladkovodní korozi
  • Acetalové (POM) nebo PET-P polymerní pouzdra s absorpcí vlhkosti pod 0,2%
  • Bronz pokrytý grafitem který funguje výjimečně dobře ve vodou mazaných nebo ponořených podmínkách, protože grafitová lamelární struktura zajišťuje mazání, i když je mokrá

V námořních aplikacích odolávají samomazná pouzdra z hliníkového bronzu jak korozi, tak biologickému znečištění při provozu bez vnějšího maziva – eliminují tak riziko kontaminace životního prostředí u tradičních mazaných ložisek.

Chemické a kontaminované prostředí

Pro chemické zpracování nebo aplikace vystavené kyselinám, zásadám nebo rozpouštědlům, PTFE kompozity nabízejí téměř univerzální chemickou inertnost. PTFE odolává všem běžným průmyslovým chemikáliím kromě roztavených alkalických kovů a plynného fluoru při zvýšených teplotách. V prašném nebo abrazivním prostředí předčí pouzdra z grafitového bronzu typy impregnované olejem, protože nepřitahují a nezadržují částice nečistot.

Jak vyhodnotit nosnost

Hodnocení únosnosti vyžaduje rozlišování mezi statickým (stacionárním) a dynamickým (pohyblivým) zatížením, pochopení rozdílu mezi radiální a axiální únosností a použití vhodných bezpečnostních faktorů.

Statická vs. dynamická nosnost

Samomazná válcová pouzdra typicky odolávají statickému zatížení přibližně 250 N/mm² bez deformace. Za dynamických (rotačních nebo oscilačních) podmínek toto klesá na přibližně 100 N/mm² pro nízkorychlostní aplikace díky dodatečnému mechanismu opotřebení způsobenému pohybem. Ložiska ze slinutého bronzu s porézností 20–25 % mohou vydržet dynamické zatížení až 10 MPa při zachování souvislého olejového filmu díky mazání s póry.

Úvahy o radiálním a axiálním zatížení

U válcových pouzder se radiální únosnost vypočítá pomocí projektované plochy (d × L). Přírubová pouzdra zvládají kombinované zatížení: radiální zatížení přes válcovou část a axiální (tahové) zatížení přes čelo příruby. Projektovaná plocha příruby se vypočítá jako π × (Vnější průměr příruby² – d²) ÷ 4. Typická přírubová pouzdra zachycují axiální zatížení 2–5krát větší, než je radiální únosnost válcové části.

Bezpečnostní a korekční faktory

Použijte minimální bezpečnostní faktor 1,5 až 2,0 na vypočtené zatížení při výběru velikosti pouzdra. Další korekční faktory upravují výpočty teoretické životnosti:

  • Teplotní faktor: Snižte nosnost o 20 % na každých 50 °C nad 80 °C
  • Oscilační faktor: Vratný pohyb snižuje maximální povolenou rychlost o 30–50 % ve srovnání s plynulou rotací
  • Faktor drsnosti hřídele: Povrchové úpravy hrubší než Ra 0,8 μm snižují životnost o 20–40 %

Pro oscilační aplikace převeďte úhel oscilace na ekvivalentní RPM pomocí vzorce: N = (θ × Cykly za minutu) ÷ 360, kde θ je úhel oscilace ve stupních.

Podmínky vysoké zátěže a nízké rychlosti

Aplikace s vysokým zatížením a nízkou rychlostí představují optimální doménu pro samomazná pouzdra. Tyto podmínky – obvykle definované jako zatížení nad 20 MPa s povrchovými rychlostmi pod 0,5 m/s – jsou situace, kdy ložiska s pevným mazivem překonávají tradiční systémy mazané olejem, protože se při nízkých rychlostech nemohou tvořit hydrodynamické olejové filmy.

Doporučené materiály pro náročné aplikace

Bronz s grafitovou zátkou (CuZn25Al6Fe3Mn4, ekvivalentní C86300) je nejlepší volbou pro podmínky s vysokým zatížením a nízkou rychlostí. Tato mosazná matrice s vysokou pevností v tahu s vloženými grafitovými zátkami podporuje specifické zatížení až 150 N/mm² staticky a 60 N/mm² dynamicky za oscilačních podmínek. Grafit zajišťuje nepřetržité suché mazání, zatímco bronzová matrice nese strukturální zatížení.

Samomazná pouzdra na bázi litiny (třída HT250) nabízejí ekonomickou alternativu pro extrémně vysoké statické zatížení až 250 N/mm² v pomalu se pohybujících nebo přerušovaných aplikacích, jako jsou kloubová spojení vstřikovacích strojů a těžká vedení lisu.

Konstrukční strategie pro extrémní zatížení

Pokud zatížení překročí 50 MPa, proveďte tato konstrukční opatření:

  1. Zvětšete tloušťku stěny na 2,5–3,0 mm, abyste zlepšili rozložení zatížení a odolali deformaci
  2. Použijte tlustostěnná pouzdra (řada CJH) navržená speciálně jako přímá náhrada za 1/8" stěnová bronzová pouzdra ve stavebnictví a železničních aplikacích
  3. Zajistěte, aby tvrdost hřídele přesáhla 200 HB, aby se zabránilo opotřebení hřídele spíše než opotřebení pouzdra
  4. Zvažte zaoblené vinuté nebo laminované kompozitní pouzdra pro toleranci rázového zatížení v off-highway zařízení

Údaje o výkonu v reálném světě

V aplikaci zvedacího mechanismu s použitím grafitových pouzder BK-2 s hřídelí 40 mm a délkou 20 mm při zatížení 15 000 N při 0,01 m/s je vypočtený tlak 18,75 N/mm² a PV se rovná 0,1875 N/mm²·m/s. Za těchto podmínek teoretická životnost překračuje 50 000 hodin . To ukazuje, jak nízkorychlostní provoz dramaticky prodlužuje životnost pouzdra i při značném zatížení.

Často kladené otázky o samomazných pouzdrech

Vyžadují samomazná pouzdra nějakou údržbu?

Za standardních provozních podmínek jsou samomazná pouzdra skutečně bezúdržbová. U aplikací s extrémním vysokým zatížením nebo vysokými teplotami však pravidelně provádějte vizuální kontrolu 6 až 12 měsíců doporučuje se zkontrolovat opotřebení nebo tepelnou degradaci.

Jak koreluje životnost pouzdra s hodnotou PV?

Životnost ložiska je zhruba nepřímo úměrná druhé mocnině hodnoty PV (životnost ∝ 1/PV²). Snížení hodnoty PV na polovinu může zčtyřnásobit životnost. Tento vztah činí přesný výpočet PV zásadní pro dosažení cílových servisních intervalů.

Zvládnou samomazná pouzdra oscilační pohyb?

Ano, oscilační a vratný pohyb jsou ideální aplikace pro samomazná pouzdra. Ve skutečnosti oscilační pohyb často dosahuje delší životnosti než kontinuální rotace, protože film přenosu tuhého maziva má čas na doplnění mezi cykly. Převeďte parametry oscilace na ekvivalentní rychlost pomocí: V = (délka zdvihu × cykly za minutu) ÷ 60 000 (pro metrické).

Jaká je požadovaná povrchová úprava hřídele?

Drsnost povrchu Ra 0,2–0,8 μm je optimální pro samomazná pouzdra. Drsnější povrchy zvyšují míru opotřebení o 20–40 %, zatímco příliš hladké povrchy (pod Ra 0,1 μm) nemusí udržet přenosový film tuhého maziva. Tvrdost hřídele by u bronzových pouzder měla typicky přesáhnout 200 HB.

Kdy bych měl zvolit kompozit PTFE před grafitovým bronzem?

Vyberte si Kompozit PTFE když potřebujete nejnižší možný koeficient tření (0,04–0,15) a provozujete při mírných teplotách pod 250 °C. Vyberte si grafitový bronz když potřebujete maximální nosnost, teploty nad 250 °C nebo provoz ve vlhkém/špinavém prostředí, kde může PTFE degradovat nebo absorbovat nečistoty.

Co se stane, když je překročen limit PV?

Překročení limitu PV vytváří nadměrné třecí teplo, které se nemůže rozptýlit tenkým filmem maziva. To způsobuje tepelnou roztažnost, zrychlené opotřebení pouzdra i hřídele a ve vážných případech zadření nebo zadření. Vždy udržujte alespoň provozní FV 20 % níže výrobcem udávané maximum.

Novinky